Соковижималка. Як вибрати?
Соковитискач дозволяє не тільки насолодитися смаком свіжого соку, але і отримати необхідні вітаміни і мікроелементи для організму. Перед тим, як купити соковижималку важливо розуміти відмінності функціональності різних видів даного апарату, який соковитискач купити для щоденного склянки соку, а яку соковитискач купити для заготовок великих масштабів, давайте розбиратися.
Види соковижималок та їх особливості
Шнековий соковитискач – принцип роботи даного типу соковижималки подібний м'ясорубці: в резервуар закладається плід, який тисне обертається шнек (металевий вал). Отримана маса додатково продавлюється крізь дрібне сито, що допомагає отримати більшу кількість насиченого соку. Залишки від плоду переходять в окремий контейнер, а сік подається в ємність через окремо відведений "носик". Купити шнековий соковитискач необхідно для приготування не тільки соку з м'якоттю, але і горіхової пасти або смузі; таку соковитискач оптимально купити для віджиму соку томатів. Шнекова соковижималка може бути оснащений насадками подрібнення, які підійдуть для готування пюре і тесту для локшини.
Купити шнековий соковитискач можна двох видів:
- Горизонтальна соковижималка – в такий соковижималці вал знаходиться як у стандартній м'ясорубки – горизонтально, такого виду соковижималка вимагає допомогу штовхача, а також потрібно звернути увагу на розмір плоду і необхідність його нарізки, так як горловина, зазвичай, у соковижималок цього типу неширока.
- Вертикальна соковижималка – соковижималка даного виду не вимагає допомогу штовхача, так як механізм самостійно фіксує і подрібнює фрукт або овоч. Вал знаходиться вертикально, соковитискач цього виду краще тим, кому важливо зберегти простір на горизонтальних поверхнях, але при цьому, потрібно враховувати висоту соковижималки і виміряти відстань між апаратом і можливої полицею над стільницею.
Відцентрова соковижималка – принцип роботи полягає у використанні центрифуги. Плід подрібнюється за допомогою диска, потім потрапляє в багатообертний барабан, таким чином відбувається відділення соку від макухи. Сік виливається з спеціального «носика» в ємність, а відходи переходять в окремий контейнер.
Відцентрова соковижималка є лідером в швидкості віджимання соку, купити модель такого виду рекомендують, якщо одним з головних орієнтирів є швидкість процесу. Багато моделей мають два режими швидкості: для м'яких плодів і твердих. Модель даного типу варто купити для роботи з великим обсягом плодів. Використавши соковитискач даного типу виходить чистий сік без м'якоті, але зі значною кількістю піни (піну легко прибрати за допомогою сепаратора, який йде в комплекті або можна придбати додатково).
Так само існує механічний прес для віджиму цитрусових. Даний вид не вимагає живлення від електромережі і є одним з небагатьох видів, яким доступний не тільки віджим апельсинів, лимонів, грейпфрутів, а й специфічного фрукта – граната. Відмінним вибором буде придбати дану соковитискач для насолоди смаком цитрусових і одночасної економії електроенергії.
На що потрібно звернути увагу при виборі соковижималки?
- Потужність. Цей параметр відображається на кількості, якості віджимання соку і на обсязі перероблених плодів. Рекомендовані показники потужності для відцентрових і шнекових соковижималок різні: шнековим соковижималок високі показники потужності нема чого, і зазвичай не вище, ніж 400 Вт, а відцентрової для виготовлення великої кількості заготовок необхідна потужність приблизно 1500 Вт (для отримання невеликої кількості соку (500 мл) вистачить потужності 500 Вт)
- Час роботи. Відцентрова соковижималка вимагає періодичного «відпочинку», щоб уникнути перегріву пристрою. Шнекові можуть безперервно працювати до півгодини, за рахунок малої кількості оборотів. Яку купити? Рішення залишається за Вами.
- Швидкість. На низькій швидкості переробляються м'які овочі і фрукти, на високій – тверді. Якщо вирішуєте купити соковитискач для певного виду плодів, то зверніть увагу на цей параметр.
- Особливості догляду. Соковитискач і її деталі вимагають ретельного догляду після сеансу віджиму, щоб уникнути поломки та залишків продукту в апараті. Необхідно очищати ситечко, бажано за допомогою спеціальної щітки (з комплекту або купити окремо). У деяких шнекових соковижималках є режим авто-очищення, після нього досить сполоснути ємність водою.
Соковитискач можете зробивши замовлення на нашому сайті або зателефонувавши по телефону, ми з радістю відповімо на Ваші питання і допоможемо Вам визначитися з вибором.
- Модульна система стелажів для холодильних і морозильних камерМодульні стелажі – це сучасне рішення для тимчасового зберігання разнотипной продукції. Широко використовуються в холодильних і морозильних камерах, в складських приміщеннях, на кухнях громадського харчування, на різних підприємствах, в лабораторіях.Модульна система стелажів для холодильних і морозильних камер
- Професійні кухонні ножіПрофесійний кухонний ніж – це основний елемент в руках кухаря на професійній кухні. Які бувають види ножів і чим відрізняються? Читайте в цій статті.Професійні кухонні ножі